Ярослав Жукровський попросив Павла Петренка піти у відставку

11.06.2018 13:33
Екс-начальник Львівської юстиції Ярослав Жукровський навів п’ять аргументів, чому міністр юстиції Павло Петренко має піти у відставку. Він закликав державних службовців, які працюють у системі юстиції, не боятися говорити правду і відстоювати її. Також Ярослав Жукровський заявив, що ініціюватиме збір підписів для відставки міністра юстиції. Про це Ярослав Жукровський сказав сьогодні у Львові під час прес-конференції.
 
Нагадаємо, Ярослава Жукровського було звільнено на початку цього року, він оскаржує це рішення у суді.
 
Сьогодні, 11 червня, під час прес-конференції Ярослав Жукровський зазначив, що Павло Петренко на посаді міністра дуже багато зробив для держави – у сфері доступу до реєстрів, децентралізації послуг, щодо безоплатної правової допомоги тощо. Водночас, на думку пана Жукровського, було дуже багато системних, світоглядних питань, які стосувалися діяльності системи юстиції і про які він говорив міністру.
 
Ярослав Жукровський вважає, що міністр юстиції виконав свою історичну місію, відтак просить Павла Петренка написати заяву про відставку, аргументуючи це у п’ятьох пунктах (подаємо скорочено пряму мову):
 
«1.Нещодавно було проголошено рішення Конституційного Суду, що стосується визнання закону, який ініціював міністр юстиції стосовно функціонування системи слідчих у державній пенітенціарній службі. Конституційний Суд визнав цей закон неконституційним і експерти, скажімо, Центру політико-правових реформ, вважають, що за цей закон міністр має нести політичну відповідальність.
 
В європейській демократії, коли ти вчинив дію, яка не межує з положеннями Конституції, то маєш гонорово піти. Мені дивно, – коли я видав два накази про те, щоб знищити корупційні схеми, які стосувалися сфери державної реєстрації, і ці накази станом на сьогодні законні, - мене звільняють. А коли міністр приймає рішення і вносить закон, який визнають неконституційним, він не несе жодної відповідальності. Для мене це неправильно, це не може відбуватися у державі, яку ми хочемо мати.
 
2. Кадрова політика в системі міністерства юстиції України провальна. В мене є дуже багато питань щодо здоровості і об’єктивності прийняття тих чи інших рішень. Згадаймо минулорічний скандал стосовно мільйонних винагород в системі міністерства юстиції. Після скандалу директора департаменту цього міністерства не звільнено, а переведено у Кіровоградську юстицію для вичікування правильного і зручного часу. Це подвійні стандарти, так не може бути. Було звільнено за дивних обставин керівника Кіровоградської юстиції Віктора Кондратюка, начальника Полтавської юстиції Ірину Пашко, керівника Закарпатської юстиції Ігоря Фартушка, керівника Волинської юстиції Валентина Кухарика, начальника Львівської юстиції Ярослава Жукровського.
 
«Я ніколи нічого нікому не возив, не збирався цього робити і ніколи в українській вільній державі не буду цього робити», – наголосив Ярослав Жукровський, підкресливши, що це його принципова і світоглядна позиція.
 
«Мені зараз соромно за міністерство юстиції. Після мого звільнення у Львівську юстицію почали повертатися старі кадри. Для чого? Адже були факти щодо отримання неправомірних вигод, і тепер ці люди повернулися, щоб продовжувати це робити. Так не може бути у нашій державі. Призначення 60-річного пана Романа Мазура першим заступником управління юстиції у Львівській області за своїм змістом є безглуздим. При всій повазі до пана Романа, його управлінські якості є досить слабкими, щоб обіймати таку посаду. Цього року згідно з наказом від 2 лютого цю посадову особу, яка є в номенклатурі міністерства юстиції, було звільнено у зв’язку зі встановленням невідповідності займаній посаді. Він перебуває на лікарняному і через два місяці його поновлюють на посаді. На жаль, навіть ніхто з громадських активістів після п’яти запитів на інформацію не зміг отримати від міністерства наказ про його відновлення на посаді. Для чого робити кроки, які можна характеризувати як правове свавілля?», – зазначає Ярослав Жукровський.
 
3. Міністерство юстиції зробило правильні і потрібні кроки у сфері виконання судових рішень, запроваджено інститут приватних виконавців. Але в системі виконання судових рішень і у діяльності приватних виконавців мають бути чіткі правила, а не свавілля.
 
Кампанія «Чужих дітей не буває» щодо виплати аліментів стартувала у Львові, це правильна річ, але як на мене – нема чим тішитися – діяльність виконання судових рішень не зводиться лише до аліментів. Кампанія з аліментів – найпростіша, там нема нічиїх інтересів, окрім звичайних людей. В мене виникає інше питання: чому не стягують коштів, що стосуються перерахунку і нарахування пенсій? Бо в бюджеті на це нема коштів, а в цій кампанії ніхто нічого не втрачає. У мене складається враження, що міністерство юстиції завдяки цій кампанії перетворюється в міністерство аліментів, а не в міністерство справедливості.
 
Вперше у Львові я спробував розпочати відкриту процедуру, що стосувалася утилізації контрабандних сигарет і алкоголю. За чотири роки міністерством юстиції у цій сфері нічого не зроблено. Чому? Адже справедливість має бути не в одній-двох сферах, а у всій діяльності держави.
 
4. В системі державної реєстрації зараз відбувається хаос – проведення перевірок нотаріусів і державних реєстраторів інколи виходить за межі здорового глузду. Дуже часто підстав для проведення таких перевірок немає, часто рішення приймають упереджено. Це робиться для того, щоб середовища державних нотаріатів і реєстраторів були в напрузі.
 
5. Спосіб, у який мене було звільнено, є цинічним, неправовим. Подання, на підставі якого мене було звільнено – стоїть тільки підпис, а дати немає. Це означає, що цей документ робили поспіхом і міністерству має бути соромно за видання таких документів. Якщо ви не можете звільнити нормально працівника, то як ви можете говорити про захист прав людини, справедливість?».
 
Ярослав Жукровський зазначив, що у справі його звільнення триває судовий процес, сьогодні він подасть апеляційну скаргу, в якій наведе факти неправомірності прийняття цього рішення.
 
«Для мене посада ніколи не була самоціллю, і зараз вона мені не потрібна. Я без неї себе реалізовую, надаю правові консультації людям. В мене зовсім інші цінності, – це те, що не продається на базарі», – сказав Ярослав Жукровський.
 
Він звернувся з проханням до Павла Петренка – написати заяву і піти у відставку. «Я, як громадянин України, не хочу бачити міністерство юстиції, яке би мало захищати справедливість, як міністерство відвертого свавілля», – сказав Ярослав Жукровський.
 
Він зазначив, що буде ініціювати збір підписів (щоб були додаткові аргументи і для Павла Петренка, і для прем’єр-міністра) щодо відставки очільника міністерства юстиції України.
Сайт у стадії розробки