Чому Законопроект «Щодо захисту економічних та спадкових прав громадян у сільській місцевості» необхідно втілити в життя

19.10.2018 16:32

Міністерство юстиції з 2014 року почало розвивати систему надання державних сервісів. В Україні близько 30 тисяч населених пунктів. З них: 29 тисяч – села і селища.

Якщо говорити загалом, значна частина населення українських сіл – люди старшого віку. З 11,7 мільйонів пенсіонерів близько 5 млн проживають саме у селах.

Власне ці категорії громадян є соціально вразливими. В чому найбільша проблематика отримання нотаріальних послуг для таких категорій людей? Відповідь проста: вони не можуть оформити землю, скласти заповіт чи подарувати своє майно нащадкам, оскільки живуть в таких районах, де немає державних нотаріусів, це тягне за собою іншу проблему: щоб оформити ту саму землю, треба їхати в район, і не факт, що державний нотаріус в районі, який приймає людей у своєму нотаріальному окрузі, надасть такі послуги швидко та якісно.

При цьому щорічно оформлюється близько 1 мільйона спадкових справ.

Саме тому, щоб зробити сервіси у сфері юстиції більш доступними та наближеними до українців, які мешкають у сільській місцевості, Міністерство юстиції України розробило Законопроект  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості», яким передбачено створення нової категорії працівників органів юстиції для здійснення окремих нотаріальних дій – «уповноважених осіб Мін`юсту».

Хто такі уповноважені особи? Це особи, які працюватимуть у віддалених селах та забезпечать потребу громадян у послугах.

Тобто, надаватимуть послуги уповноважені особи Мін`юсту у визначеній місцевості громадянам, які проживають у селах, селищах, селищах міського типу та містах районного значення,  доступ яких до сервісів юстиції обмежений.

 Важливо знати про можливості, які надасть Законопроект 9140 для селян:

ЗАКОНОПРОЕКТ НАДАЄ СЕЛЯНАМ МОЖЛИВІСТЬ ОФОРМИТИ СПАДЩИНУ У ВЛАСНОМУ СЕЛІ:

 Тобто, функції Уповноважених Осіб розповсюджуються виключно на:

  • оформлення спадщини та дарування
  • оформлення заповіту та договору довічного утримання
  • посвідчення копій документів
  • видачу свідоцтва про народження і смерть.

Варто пам`ятати: оформлення договорів купівлі-продажу та корпоративних прав не входить до їх повноважень.

ЗАКОНОПРОЕКТ НАДАЄ СЕЛЯНАМ МОЖЛИВІСТЬ ОФОРМИТИ ДАРУВАННЯ У ВЛАСНОМУ СЕЛІ

Варто пам`ятати: кваліфікованих юристів у сільській місцевості немає, а сільські нотаріуси не запрацювали.

 ПОСЛУГИ ПРИВАТНИХ НОТАРІУСІВ КОШТУЮТЬ У РАЗИ ДОРОЖЧЕ,НІЖ ДЕРЖАВНИХ.

СОЦІАЛЬНО ОБУМОВЛЕНІ ЦІНИ НА ПОСЛУГИ УПОВНОВАЖЕНИХ ОСІБ.

Варто пам`ятати: оплата послуг уповноважених осіб буде наближена до оплати праці державних нотаріусів

ЗАКОНОПРОЕКТ НАДАЄ СЕЛЯНАМ МОЖЛИВІСТЬ ПОСВІДЧИТИ КОПІЇ ДОКУМЕНТІВ У ВЛАСНОМУ СЕЛІ

Мін’юст здійснює державне регулювання нотаріальної діяльності, контроль за організацією нотаріату та нотаріальної діяльності Уповноважених осіб.

Нотаріальні дії будуть вчиняти особи:

  • із вищою юридичною освітою
  • необхідним досвідом роботи від ТРЬОХ років
  • з відповідно обладнаним робочим місцем.

До слова, хочу розповісти  і про те, що відвідавши декілька громад, які мешкають у сільській місцевості відповідних районів Львівської області та здійснивши опитування жителів щодо доступу нотаріальних послуг, зрозумілим є той факт, що люди чекають на такі законодавчі зміни. Відповідно, їхня активна позиція в підтримку законопроекту свідчить про необхідність втілення в життя Законопроекту 9140, а це означає одне: ми працюємо в правильному напрямі!

Сайт у стадії розробки